Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy może popełnić przestępstwo nadużycia zaufania osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?

Łukasz Chmielniak31 stycznia 20155 komentarzy

Zawsze gdy ktoś zadaje mi pytanie odnoszące się do prawa karnego gospodarczego zastanawiam się, czy odpowiedź umieścić również na blogu. Stawiane pytania w większości dotyczą kwestii praktycznych więc myślę, że warto niektóre z nich opisać, dzieląc się z Tobą odpowiedziami na nie.

Ostatnio zadano mi pytanie następujące: „Czy może popełnić przestępstwo nadużycia zaufania osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?” Wyjaśnię, że pytającemu chodziło o to, czy osoba taka może popełnić przestępstwo w stosunku do własnego majątku, a nie będąc menedżerem innego podmiotu.

Odpowiadając muszę odnieść się w pierwszej kolejności do regulacji kodeksowej przestępstwa nadużycia zaufania.

Otóż w świetle przepisów kodeksu karnego karze za popełnienie tego przestępstwa podlega każdy kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową.

Już na pierwszy rzut oka widać, że sprawcą tego przestępstwa nie może być każdy, lecz jedynie ten kto wypełnia warunki w tym przepisie określone.

Może to być więc osoba, która jest obowiązana do prowadzenia działalności gospodarczej lub spraw majątkowych osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nie mającej osobowości prawnej. Zatem tylko taka, która ma stosowny tytuł do prowadzenia cudzej działalności lub zajmowania się cudzymi sprawami majątkowymi. W regulacji tej nie chodzi o karanie osób, które prowadząc działalność na własny rachunek i zarządzając swoim majątkiem wyrządziły w nim szkodę. Przepis ten nie daje tytułu do pociągania do odpowiedzialności takich osób.

Mając powyższe na względzie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie może być podmiotem przestępstwa karalnej niegospodarności, w zakresie w jakim wyrządziła szkodę w swoim majątku.

Oczywiście jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą zarządza mieniem innego przedsiębiorcy i spełnione będą jednocześnie pozostałe przesłanki wspomniane w regulacji ustawowej przestępstwa nadużycia zaufania, to taka osoba będzie mogła podlegać odpowiedzialności karnej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Marcin 8 maja, 2015 o 17:38

Super blog Panie Łukaszu pozdrawiam ciepło

Odpowiedz

Łukasz Chmielniak 10 maja, 2015 o 15:36

Dziękuję i również pozdrawiam!

Odpowiedz

Leszek 11 września, 2015 o 19:46

Witam
A co z odpowiedzialnością jedynego udziałowca i prezesa spółki z o.o. lub wspólnym działaniu dwóch jedynych właścicieli takiej spółki?
Pozdrawiam

Odpowiedz

Łukasz Chmielniak 13 września, 2015 o 11:04

Dziękuję za komentarz, być może temat rozwinę w jednym z kolejnych wpisów. Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }