Zawsze gdy ktoś zadaje mi pytanie odnoszące się do prawa karnego gospodarczego zastanawiam się, czy odpowiedź umieścić również na blogu. Stawiane pytania w większości dotyczą kwestii praktycznych więc myślę, że warto niektóre z nich opisać, dzieląc się z Tobą odpowiedziami na nie.
Ostatnio zadano mi pytanie następujące: „Czy może popełnić przestępstwo nadużycia zaufania osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą?” Wyjaśnię, że pytającemu chodziło o to, czy osoba taka może popełnić przestępstwo w stosunku do własnego majątku, a nie będąc menedżerem innego podmiotu.
Odpowiadając muszę odnieść się w pierwszej kolejności do regulacji kodeksowej przestępstwa nadużycia zaufania.
Otóż w świetle przepisów kodeksu karnego karze za popełnienie tego przestępstwa podlega każdy kto, będąc obowiązany na podstawie przepisu ustawy, decyzji właściwego organu lub umowy do zajmowania się sprawami majątkowymi lub działalnością gospodarczą osoby fizycznej, prawnej albo jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej, przez nadużycie udzielonych mu uprawnień lub niedopełnienie ciążącego na nim obowiązku, wyrządza jej znaczną szkodę majątkową.
Już na pierwszy rzut oka widać, że sprawcą tego przestępstwa nie może być każdy, lecz jedynie ten kto wypełnia warunki w tym przepisie określone.
Może to być więc osoba, która jest obowiązana do prowadzenia działalności gospodarczej lub spraw majątkowych osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki nie mającej osobowości prawnej. Zatem tylko taka, która ma stosowny tytuł do prowadzenia cudzej działalności lub zajmowania się cudzymi sprawami majątkowymi. W regulacji tej nie chodzi o karanie osób, które prowadząc działalność na własny rachunek i zarządzając swoim majątkiem wyrządziły w nim szkodę. Przepis ten nie daje tytułu do pociągania do odpowiedzialności takich osób.
Mając powyższe na względzie osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą nie może być podmiotem przestępstwa karalnej niegospodarności, w zakresie w jakim wyrządziła szkodę w swoim majątku.
Oczywiście jeżeli osoba prowadząca działalność gospodarczą zarządza mieniem innego przedsiębiorcy i spełnione będą jednocześnie pozostałe przesłanki wspomniane w regulacji ustawowej przestępstwa nadużycia zaufania, to taka osoba będzie mogła podlegać odpowiedzialności karnej.
{ 4 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Super blog Panie Łukaszu pozdrawiam ciepło
Dziękuję i również pozdrawiam!
Witam
A co z odpowiedzialnością jedynego udziałowca i prezesa spółki z o.o. lub wspólnym działaniu dwóch jedynych właścicieli takiej spółki?
Pozdrawiam
Dziękuję za komentarz, być może temat rozwinę w jednym z kolejnych wpisów. Pozdrawiam
{ 1 trackback }