Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czy adwokat powinien towarzyszyć Ci w przesłuchaniu w charakterze świadka?

Łukasz Chmielniak18 listopada 2020Komentarze (0)

Dziś będzie o tym, czy podczas przesłuchania w charakterze świadka powinien towarzyszyć Ci adwokat.

Na początku nakreślę kontekst. Nie chodzi bowiem o każde przesłuchanie, ale o to prowadzone w sprawie, która potencjalnie Ciebie dotyczy.

Jeżeli więc byłeś świadkiem bójki, wypadku drogowego czy kradzieży nie będąc ich uczestnikiem, to oczywiście nie jest Ci potrzebny pełnomocnik.

Natomiast jeżeli postępowanie jest prowadzone w Twojej sprawie, to sytuacja jest już bardziej złożona.

Temida, adwokat

Obecność adwokata podczas przesłuchania – sugestie

Zacznę od tego, co zawsze podkreślam. Jeżeli Twój dom lub biuro zostają przeszukane, jeżeli organy ścigania zwracają się do Ciebie o dokumenty lub wyjaśnienia, jeżeli jesteś wezwany na przesłuchanie lub masz jakikolwiek sygnał, że toczy się w Twojej sprawie postępowanie powinieneś

niezwłocznie udać się do adwokata w celu uzyskania stosownej porady prawnej.

Tak, jak idziesz do lekarza odczuwając pierwsze symptomy choroby, tak też  powinieneś udać się do adwokata jeżeli wyczuwasz jakiekolwiek ryzyko związane z Twoją sytuacją prawną.

Jak już spotkasz się z profesjonalistą Twój adwokat po przeanalizowaniu kompleksowo sprawy oceni czy powinien Ci towarzyszyć podczas przesłuchania, czy też nie będzie to wskazane. (Tu możesz przeczytać o tym, jak zachować się w trakcie zatrzymania)

Czy zatem podczas przesłuchania powinien towarzyszyć Ci adwokat?

Ja co do zasady preferuje taką obecność, chociaż w kontekście konkretnej sprawy nie zawsze będę ją doradzał.

Dlaczego uważam, że adwokat powinien towarzyszyć Klientowi już podczas przesłuchania w charakterze świadka?

  1. Po pierwsze dlatego, żeby Cię chronić. Jeżeli postępowanie toczy się w Twojej sprawie, to znaczy istnieje ryzyko, że będziesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Funkcjonariusze już podczas przesłuchania w charakterze świadka mogą traktować Cię jak podejrzanego. Innymi słowy mogą na Tobie wywierać większą lub mniejszą presję, sugerować Twoją odpowiedzialność, namawiać do przyznania etc.  Obecność pełnomocnika, który będzie w odpowiedni sposób reagował zapewni Ci ochronę przed takimi zachowaniami.
  2. Po drugie, spotkałem się już z tym, że słowa osoby przesłuchiwanej były znacząco przeinaczane. Do protokołu zaś wpisywane były sformułowania niezgodne z rzeczywiście wypowiedzianymi przez przesłuchiwanego słowami. Adwokat obecny podczas przesłuchania winien na takie nieprawidłowości reagować i zapewniać poprawność protokołu.
  3. Po trzecie, obecny pełnomocnik będzie dbał o to, aby przesłuchujący działali zgodnie z przepisami prawa, co nie zawsze jest regułą.
  4. Po czwarte, w sytuacji stresowej (a taką niewątpliwie jest przesłuchanie) zawsze dobrze jest mieć kogoś obok siebie. Przypomnij sobie jak to jest funkcjonować w stresie – nie pamiętasz dokładnie gdzie kładziesz przedmioty, co mówisz, a czasem nawet nie pamiętasz co robisz. Dlatego potrzebujesz osoby, która profesjonalnie wszystkiego dopilnuje.

Czy to nie będzie źle wyglądało jak przyjdę z adwokatem?

W zasadzie takie pytanie pada zawsze gdy rozmawiamy na temat mojej obecności podczas przesłuchania.

Korzystanie na co dzień z pomocy prawnika jest rzeczą absolutnie naturalną w społeczeństwach o wysokiej kulturze prawnej. Jak boli nas gardło idziemy do laryngologa, jak zęby do dentysty, a jak mamy problem prawny idziemy do prawnika. Uważam to za całkowicie normalną sytuację.

W przypadku gdy masz jakiekolwiek obawy o swoje prawa powinieneś w pierwszej kolejności skonsultować to z profesjonalistą.

Wspólnie z nim zdecydujesz, czy powinien on towarzyszyć Ci podczas przesłuchania w charakterze świadka.

Łukasz Chmielniak
adwokat

Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash

***

Co robić gdy prokurator odmawia wszczęcia postępowania?

Co zrobić gdy prokurator po Twoim zawiadomieniu odmawia wszczęcia postępowania w sprawie lub co prawda wszczyna je, ale szybko umarza?

Czy jest jakaś możliwość zaradzenia takiej sytuacji? [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.