Dziś będzie o tym, czy podczas przesłuchania w charakterze świadka powinien towarzyszyć Ci adwokat.
Na początku nakreślę kontekst. Nie chodzi bowiem o każde przesłuchanie, ale o to prowadzone w sprawie, która potencjalnie Ciebie dotyczy.
Jeżeli więc byłeś świadkiem bójki, wypadku drogowego czy kradzieży nie będąc ich uczestnikiem, to oczywiście nie jest Ci potrzebny pełnomocnik.
Natomiast jeżeli postępowanie jest prowadzone w Twojej sprawie, to sytuacja jest już bardziej złożona.
Obecność adwokata podczas przesłuchania – sugestie
Zacznę od tego, co zawsze podkreślam. Jeżeli Twój dom lub biuro zostają przeszukane, jeżeli organy ścigania zwracają się do Ciebie o dokumenty lub wyjaśnienia, jeżeli jesteś wezwany na przesłuchanie lub masz jakikolwiek sygnał, że toczy się w Twojej sprawie postępowanie powinieneś
niezwłocznie udać się do adwokata w celu uzyskania stosownej porady prawnej.
Tak, jak idziesz do lekarza odczuwając pierwsze symptomy choroby, tak też powinieneś udać się do adwokata jeżeli wyczuwasz jakiekolwiek ryzyko związane z Twoją sytuacją prawną.
Jak już spotkasz się z profesjonalistą Twój adwokat po przeanalizowaniu kompleksowo sprawy oceni czy powinien Ci towarzyszyć podczas przesłuchania, czy też nie będzie to wskazane. (Tu możesz przeczytać o tym, jak zachować się w trakcie zatrzymania)
Czy zatem podczas przesłuchania powinien towarzyszyć Ci adwokat?
Ja co do zasady preferuje taką obecność, chociaż w kontekście konkretnej sprawy nie zawsze będę ją doradzał.
Dlaczego uważam, że adwokat powinien towarzyszyć Klientowi już podczas przesłuchania w charakterze świadka?
- Po pierwsze dlatego, żeby Cię chronić. Jeżeli postępowanie toczy się w Twojej sprawie, to znaczy istnieje ryzyko, że będziesz pociągnięty do odpowiedzialności karnej. Funkcjonariusze już podczas przesłuchania w charakterze świadka mogą traktować Cię jak podejrzanego. Innymi słowy mogą na Tobie wywierać większą lub mniejszą presję, sugerować Twoją odpowiedzialność, namawiać do przyznania etc. Obecność pełnomocnika, który będzie w odpowiedni sposób reagował zapewni Ci ochronę przed takimi zachowaniami.
- Po drugie, spotkałem się już z tym, że słowa osoby przesłuchiwanej były znacząco przeinaczane. Do protokołu zaś wpisywane były sformułowania niezgodne z rzeczywiście wypowiedzianymi przez przesłuchiwanego słowami. Adwokat obecny podczas przesłuchania winien na takie nieprawidłowości reagować i zapewniać poprawność protokołu.
- Po trzecie, obecny pełnomocnik będzie dbał o to, aby przesłuchujący działali zgodnie z przepisami prawa, co nie zawsze jest regułą.
- Po czwarte, w sytuacji stresowej (a taką niewątpliwie jest przesłuchanie) zawsze dobrze jest mieć kogoś obok siebie. Przypomnij sobie jak to jest funkcjonować w stresie – nie pamiętasz dokładnie gdzie kładziesz przedmioty, co mówisz, a czasem nawet nie pamiętasz co robisz. Dlatego potrzebujesz osoby, która profesjonalnie wszystkiego dopilnuje.
Czy to nie będzie źle wyglądało jak przyjdę z adwokatem?
W zasadzie takie pytanie pada zawsze gdy rozmawiamy na temat mojej obecności podczas przesłuchania.
Korzystanie na co dzień z pomocy prawnika jest rzeczą absolutnie naturalną w społeczeństwach o wysokiej kulturze prawnej. Jak boli nas gardło idziemy do laryngologa, jak zęby do dentysty, a jak mamy problem prawny idziemy do prawnika. Uważam to za całkowicie normalną sytuację.
W przypadku gdy masz jakiekolwiek obawy o swoje prawa powinieneś w pierwszej kolejności skonsultować to z profesjonalistą.
Wspólnie z nim zdecydujesz, czy powinien on towarzyszyć Ci podczas przesłuchania w charakterze świadka.
Łukasz Chmielniak
adwokat
Photo by Tingey Injury Law Firm on Unsplash
***
Co robić gdy prokurator odmawia wszczęcia postępowania?
Co zrobić gdy prokurator po Twoim zawiadomieniu odmawia wszczęcia postępowania w sprawie lub co prawda wszczyna je, ale szybko umarza?
Czy jest jakaś możliwość zaradzenia takiej sytuacji? [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }