Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Jakie prawa ma podejrzany

Łukasz Chmielniak28 lipca 2013Komentarze (0)

W zasadzie pierwszym pytaniem jakie stawiają mi Klienci przychodząc do kancelarii po raz pierwszy jest pytanie jakie mam prawa i obowiązki jako podejrzany?  Ponieważ pytanie to pada w zasadzie za każdym razem, a ponadto jest kluczowe w aspekcie budowania linii obrony  postanowiłem poświęcić temu zagadnieniu kilka linijek tekstu.

Wbrew pozorom praw podejrzany ma całkiem dużo. Opiszę tu niektóre z nich.

Jeżeli zatem postawiono Ci zarzut możesz przede wszystkim skorzystać z pomocy adwokata. Jeżeli go ustanowisz, obrońca będzie miał prawo uczestniczyć z Tobą w czynnościach postępowania, składać wnioski dowodowe, zaskarżać postanowienia etc.

Możesz również złożyć wyjaśnienia dotyczące postawionego Ci zarzutu, jednak – co bardzo ważne – masz także prawo odmówić ich złożenia. Jako podejrzany nie musisz również odpowiadać na pytania  stawiane przez przesłuchującego.

Pamiętaj, że odmowa złożenia wyjaśnień lub odpowiedzi na pytania nie może dla Ciebie skutkować żadnymi negatywnymi konsekwencjami! Nie musisz również podawać powodów, dla których odmówiłeś złożenia wyjaśnień lub odpowiedzi na pytania. To Twoje prawo!

Jeżeli chcesz złożyć wyjaśnienia lub odpowiadać na pytania przesłuchującego najlepiej ustal to wcześniej z obrońcą i skonsultuj z nim treść wyjaśnień, to ważne z punktu widzenia Twojej obrony.

Podejrzany ma również prawo do sporządzenia odpisu protokołu czynności, w których uczestniczy, a także do uzyskania bezpłatnego odpisu każdego wydanego w sprawie orzeczenia. Możesz więc zawsze prosić o postanowienie o przedstawieniu zarzutów oraz każde inne postanowienie wydane podczas śledztwa lub dochodzenia, a także sporządzić odpis protokołu każdego przesłuchania, konfrontacji, wizji lokalnej, eksperymentu procesowego etc.

Złóż także wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania. W ten sposób dowiesz się więcej o podstawach stawianego Ci zarzutu, a po zgromadzeniu całego materiału dowodowego w sprawie będziesz mógł się z nimi zapoznać.

Oczywiście opisane prawa nie są wszystkimi jakie posiada podejrzany, co więcej podejrzany ma również obowiązki, których musi bezwzględnie przestrzegać. O nich jednak napiszę w kolejnych wpisach na blogu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.