Dzisiaj szybki wpis praktyczny, a to w związku z tym co dzieje się obecnie w naszym kraju.
Protesty – jak się zachować
Trwa fala protestów. Media donoszą o nowych przypadkach zatrzymań osób demonstrujących.
Uczestnicy protestów są bezprawnie zatrzymywani, nie są informowani o przysługujących im prawach, nie mają możliwości skontaktowania się z obrońcami, czy też poinformowania najbliższych o zatrzymaniu.
Do tego wszystkiego przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości informuje o oskarżaniu organizatorów protestów o przestępstwa narażenia na utratę życia lub zdrowia.
Ponieważ nas prawników takie sytuacje szczególnie martwią, w całym kraju organizowana jest pomoc pro bono dla osób, których prawa w wyniku zatrzymań zostały naruszone.
Śląska Tarcza Adwokacka
Na Śląsku powstała Śląska Tarcza Adwokacka (nr kontaktowy: 32 400 43 77) w ramach, której prawnicy (już ponad sto osób) pomagają wszystkim tym, których prawa ucierpiały w wyniku zatrzymań.
Podobne inicjatywy pojawiają się w całej Polsce. Jeżeli uczestniczysz w proteście warto powyższy numer zapisać.
Prawa zatrzymanego
Pamiętaj, że jeżeli zostałeś zatrzymany masz swoje prawa i z tych praw powinieneś korzystać!
- Jeżeli jesteś zatrzymany masz prawo do kontaktu z prawnikiem (adwokatem, radcą prawnym). Na Twoje żądanie taki kontakt musi Ci zostać zapewniony! Prawnicy są na demonstracjach i starają się docierać do osób zatrzymanych. Jednak często policjanci nie dopuszczają do takich kontaktów wskazując, że osoby zatrzymane nie żądały kontaktu z prawnikiem. Jasno i wyraźnie domagaj się więc takiego kontaktu w momencie zatrzymania!
- Przygotuj się na ewentualność zatrzymania – zapisz sobie przed wyjściem na demonstrację nr telefonu prawnika. Jeżeli jesteś ze Śląska niech będzie to numer wskazany powyżej, jeżeli mieszkasz w innym województwie poszukaj uprzednio podobnej inicjatywy do Śląskiej Tarczy Adwokackiej.
- Jeżeli to możliwe (zatrzymania często mają bardzo dynamiczną postać), to w momencie zatrzymania poproś o pomoc osoby będące najbliżej Ciebie. Zwróć się o pomoc do konkretnej osoby, pokaż ja palcem, zawołaj. To ważne żeby Twoje wołanie o pomoc nie było skierowane do wszystkich, tylko do konkretnej osoby, wtedy odniesie skutek. Podaj przynajmniej swoje imię i nazwisko, poproś o kontakt z prawnikiem.
- Przed kontaktem, z prawnikiem nie składaj jakichkolwiek wyjaśnień, do niczego się nie przyznawaj, niczego nie podpisuj!
To jest minimum tego co powinieneś zrobić kiedy jesteś zatrzymany przez policję, pamiętaj o tym.
Łukasz Chmielniak
adwokat
Photo by Zuza Gałczyńska on Unsplash
***
Sprzedam koszty…
W internecie aż roi się od ogłoszeń odnoszących się do „sprzedaży” kosztów podatkowych. Ciekawi jesteście Państwo, co kryje się za tą nietypową działalnością?
Poniżej przedstawiam fragment korespondencji mailowej pomiędzy moim znajomym, a osobą „sprzedającą” koszty podatkowe. Korespondencja jest autentyczna [Czytaj dalej…]
{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }