Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Protesty – jak się zachować i gdzie szukać pomocy

Łukasz Chmielniak04 listopada 2020Komentarze (0)

Dzisiaj szybki wpis praktyczny, a to w związku z tym co dzieje się obecnie w naszym kraju.

Protesty jak się zachować

Protesty – jak się zachować

Trwa fala protestów. Media donoszą o  nowych przypadkach zatrzymań osób demonstrujących.

Uczestnicy protestów są bezprawnie zatrzymywani, nie są informowani o przysługujących im prawach, nie mają możliwości skontaktowania się z obrońcami, czy też poinformowania najbliższych o zatrzymaniu.

Do tego wszystkiego przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości informuje o oskarżaniu organizatorów protestów o przestępstwa narażenia na utratę życia lub zdrowia.

Ponieważ nas prawników takie sytuacje szczególnie martwią, w całym kraju organizowana jest pomoc pro bono dla osób, których prawa w wyniku zatrzymań zostały naruszone.

Śląska Tarcza Adwokacka

Na Śląsku powstała Śląska Tarcza Adwokacka (nr kontaktowy: 32 400 43 77) w ramach, której prawnicy (już ponad sto osób) pomagają wszystkim tym, których prawa ucierpiały w wyniku zatrzymań.

Podobne inicjatywy pojawiają się w całej Polsce. Jeżeli uczestniczysz w proteście warto powyższy numer zapisać.

Prawa zatrzymanego

Pamiętaj, że jeżeli zostałeś zatrzymany masz swoje prawa i z tych praw powinieneś korzystać!

  1. Jeżeli jesteś zatrzymany masz prawo do kontaktu z prawnikiem (adwokatem, radcą prawnym). Na Twoje żądanie taki kontakt musi Ci zostać zapewniony! Prawnicy są na demonstracjach i starają się docierać do osób zatrzymanych. Jednak często policjanci nie dopuszczają do takich kontaktów wskazując, że osoby zatrzymane nie żądały kontaktu z prawnikiem. Jasno i wyraźnie domagaj się więc takiego kontaktu w momencie zatrzymania!
  2. Przygotuj się na ewentualność zatrzymania – zapisz sobie przed wyjściem na demonstrację nr telefonu prawnika. Jeżeli jesteś ze Śląska niech będzie to numer wskazany powyżej, jeżeli mieszkasz w innym województwie poszukaj uprzednio podobnej inicjatywy do Śląskiej Tarczy Adwokackiej.
  3. Jeżeli to możliwe (zatrzymania często mają bardzo dynamiczną postać), to w momencie zatrzymania poproś o pomoc osoby będące najbliżej Ciebie. Zwróć się o pomoc do konkretnej osoby, pokaż ja palcem, zawołaj. To ważne żeby Twoje wołanie o pomoc nie było skierowane do wszystkich, tylko do konkretnej osoby, wtedy odniesie skutek. Podaj przynajmniej swoje imię i nazwisko, poproś o kontakt z prawnikiem.
  4. Przed kontaktem, z prawnikiem nie składaj jakichkolwiek wyjaśnień, do niczego się nie przyznawaj, niczego nie podpisuj!

To jest minimum tego co powinieneś zrobić kiedy jesteś zatrzymany przez policję, pamiętaj o tym.

Łukasz Chmielniak
adwokat

Photo by Zuza Gałczyńska on Unsplash

***

Sprzedam koszty…

W internecie aż roi się od ogłoszeń odnoszących się do „sprzedaży” kosztów podatkowych. Ciekawi jesteście Państwo, co kryje się za tą nietypową działalnością?

Poniżej przedstawiam fragment korespondencji mailowej pomiędzy moim znajomym, a osobą „sprzedającą” koszty podatkowe. Korespondencja jest autentyczna [Czytaj dalej…]

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.