Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czynny żal

Łukasz Chmielniak07 sierpnia 2013Komentarze (1)

Nawiązując poniekąd do poprzedniego wpisu o prawach podejrzanego w procesie karnym chciałbym dziś przybliżyć Wam czym jest czynny żal.

Jakkolwiek nie jest to stricte prawo podejrzanego, czynny żal stanowi bardzo ważne uprawnienie, szczególnie na gruncie prawa karnego skarbowego. Oczywiście instytucja czynnego żalu występuje nie tylko w Kodeksie karnym skarbowym, ale dziś skupię się właśnie na tej dziedzinie prawa karnego.

Czynny żal w kks.

Jeżeli zatem popełniłeś przestępstwo lub wykroczenie skarbowe, a chcesz uniknąć za nie kary, powinieneś zawiadomić o tym, najlepiej pisemnie, stosowny organ, który zajmuje się ściganiem przestępstw skarbowych. Organem tym może być na przykład Urząd Kontroli Skarbowej. Może być to każdy organ, nawet niewłaściwy do ścigania tego konkretnego przestępstwa.

W zawiadomieniu musisz dokładnie opisać co zrobiłeś ujawniając tak zwane istotne okoliczności czynu. Taką okolicznością będzie na przykład informacja o osobach, z którymi współdziałałeś podczas popełniania przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. Jeżeli jednocześnie wpłacisz w terminie wskazanym przez organ kwotę uszczuplenia podatkowego, którego swoim czynem się dopuściłeś, to nie będziesz podlegał jakiekolwiek karze za popełnione przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Jednak uwaga!

Czynny żal nie zadziała gdy organ ścigania będzie miał już udokumentowaną informację o popełnieniu przestępstwa lub wykroczenia skarbowego, albo gdy skorzystasz z niego po rozpoczęciu przez ów organ czynności służbowej, na przykład przeszukania lub kontroli. Nie stanie się tak jednak, jeżeli przeprowadzana czynność nic nie wykaże.

Czynny żal co do zasady nie zadziała również wtedy, gdy inicjowałeś popełnianie przestępstw przez inne osoby lub organizowałeś ich popełnianie albo kierowałeś osobami je popełniającymi.

Pamiętaj, że czynny żal możesz zgłosić w każdej sprawie skarbowej, zarówno gdy dotyczy ona przestępstwa skarbowego, jak również wykroczenia skarbowego.

Jak już zaznaczyłem możliwość skorzystania z czynnego żalu istnieje nie tylko w sprawach karnych skarbowych. Jeżeli interesuje Cię jak wygląda i co daje czynny żal w sprawach karnych gospodarczych zapraszam do lektury kolejnego wpisu.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }