Niestety to nie prima aprilis, od 1 kwietnia wchodzi w życie przepis art. 56a Kodeksu karnego skarbowego wprowadzający nowe przestępstwa skarbowe.
Przestępstwa skarbowe opisane w art. 56a Kodeksu karnego skarbowego związane są z nowymi regulacjami dotyczącymi podatku VAT.
Nie wchodząc w szczegóły tych regulacji zaznaczę jedynie, że jeżeli wykorzystujesz wyłącznie do działalności gospodarczej samochody, dla których jesteś zobowiązany prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, to musisz złożyć naczelnikowi urzędu skarbowego informację o tych pojazdach w terminie 7 dni od dnia, w którym poniesiesz pierwszy wydatek związany z tymi pojazdami.
Jeżeli nie złożysz takiej informacji, albo złożysz ją po terminie lub podasz w niej dane niezgodne ze stanem rzeczywistym, dokonując przy tym odliczenia podatku niezgodnie z przepisami prawa popełnisz przestępstwo skarbowe, które zagrożone jest karą grzywny.
Ustawodawca nie jest jednak aż tak surowy bo jeżeli złożysz tę informację co prawda po terminie, ale przed rozpoczęciem czynności sprawdzających, doręczeniem Ci zawiadomienia o zamiarze wszczęcia kontroli podatkowej lub postępowania kontrolnego, albo przed dniem wszczęcia takiej kontroli lub postępowania, albo przed wszczęciem postępowania podatkowego, to nie będziesz i tak podlegał karze za takie przestępstwa!
Niestety nowe regulacje podatkowe przyniosły za sobą również nowe przestępstwa skarbowe. Przestępstwa te nie są poważne, myślę jednak, że warto pamiętać o tych regulacjach żeby nie narobić sobie niepotrzebnych kłopotów!
{ 6 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }
Nie bardzo zrozumiałem, choć pisze po polsku 😉
Mam samochód, wynajmuję go, prowadzę za jego pomocą działalność gospodarczą, wykorzystuję go też prywatnie i prowadzę ewidencję przebiegu. Natomaist nie jestem vatowcem.
Zdawało mi się, że nowe zmiany mnie nie dotyczą. Natomiast po tym co przeczytałem w 3 akapicie to już nie wiem. Ciężki jest język urzędniczy aby go zrozumieć 😉
Prosiłbym o doprecyzowanie pytania:).
Natomiast zaznaczyć już teraz chciałbym, że przepis art. 86a pkt 12 ustawy o podatku od towarów i usług dotyczy tych podatników, którzy wykorzystują pojazdy samochodowe wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej.
To chyba mnie to nie dotyczy ale dla jasności.
1. Mam 1 os działalność. Zwolnienie z VAT (obroty poniżej 150 tyś)
2. właścicielem samochodu jest inna firma i ja od tej firmy wynajmuję ten samochód
3. prowadzę ewidencję przebiegu pojazdu i kosztów
4. samochód wykorzystuję też prywatnie
więc chyba obowiązek zgłoszenia się do naczelnika urzędu skarbowego z informacją o samochodzie nie jest konieczne w moim przypadku (bo w ogóle nie rozliczam vatu).
Przepis dotyczy tylko tych, którzy chcą odliczyć cały VAT,
pozdrawiam
Rozumiem, że jak ktoś nie odlicza całego VAT, to przepisy pozostały bez zmian?
Tak jest, przepis dotyczy tylko tych, którzy zamierzają odliczyć cały VAT w związku z wykorzystywaniem samochodu wyłącznie dla celów służbowych,
pozdrawiam