Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czynny żal a dobrowolne poddanie się odpowiedzialności

Łukasz Chmielniak23 września 20133 komentarze

Często podczas rozmów z potencjalnymi Klientami obserwuję, że mylą oni czynny żal, uregulowany w Kodeksie karnym skarbowym, z dobrowolnym poddaniem się odpowiedzialności. Postanowiłem zatem opisać kilka zasadniczych różnic pomiędzy tymi instytucjami.

O czynnym żalu w kks pisałem już we wpisie z dnia 7 sierpnia 2013r. Przypomnę teraz kilka najważniejszych kwestii z nim związanych.

Żeby skorzystać z dobrodziejstwa czynnego żalu (czyli nie podlegać karze za przestępstwo) musisz o popełnieniu czynu zawiadomić organ powołany do ścigania przestępstw skarbowych,  ujawnić mu istotne okoliczności związane z popełnionym przestępstwem, a także, w terminie przez ten organ wyznaczonym, wpłacić całość należności publicznoprawnej, która została przez Ciebie uszczuplona.

Pamiętaj jednak, że zawiadomienie okaże się bezskuteczne jeżeli złożysz je w czasie, kiedy organ ścigania miał już wyraźnie udokumentowaną wiadomość o popełnieniu przestępstwa, a także wtedy gdy zawiadomisz o popełnieniu przestępstwa po rozpoczęciu przez organ czynności zmierzającej do jego ujawnienia, na przykład przeszukania, chyba że czynność ta nie dostarczyła podstaw do wszczęcia postępowania o ten czyn.

Natomiast jeżeli chodzi o dobrowolne poddanie się odpowiedzialności to możesz z niego skorzystać jeżeli postępowanie przeciwko Tobie już się toczy. W takiej sytuacji powinieneś złożyć stosowny wniosek organowi, który prowadzi postępowanie w Twojej sprawie. Musisz także zapłacić w całości wymagalną należność publicznoprawną, która została uszczuplona przez popełnienie przestępstwa, a także uiścić karę grzywny i zryczałtowane koszty postępowania karnego.

Jeżeli sąd zezwoli na dobrowolne poddanie się odpowiedzialności, to wyrok nie będzie podlegał wpisowi do Krajowego Rejestru Karnego.

Już to krótkie porównanie pokazuje, że czynny żal opisany w kks i dobrowolne poddanie się odpowiedzialności uregulowane w tej ustawie to dwie różne instytucje, możliwe do zastosowania na dwóch różnych etapach postępowania i pozwalające osiągnąć różne cele.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Lukasz 17 kwietnia, 2020 o 20:26

Witam ile razy można korzystać z dobrowolnego poddania się odpowiedzialności poddałem się 3 lata temu sąd dał mi grzywnę czy mogę znowu korzystać z takiej formy??

Odpowiedz

Łukasz Chmielniak 18 kwietnia, 2020 o 21:18

Przesłanki negatywne dobrowolnego poddania się odpowiedzialności zostały wskazane w paragrafie 2 art. 17 Kodeksu karnego skarbowego.
Jeżeli one nie zaistnieją nie ma przeszkód aby poddać się ponownie odpowiedzialności.
Proszę koniecznie zerknąć na te przesłanki, czy mają one zastosowanie w Pana przypadku.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }