Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Pranie brudnych pieniędzy – czy można prać nieświadomie?

Łukasz Chmielniak23 października 20132 komentarze

Często czyta się i słyszy, że ktoś dopuścił się przestępstwa prania brudnych pieniędzy, został za nie skazany, czy też wprowadził do obrotu nielegalne środki pieniężne, mało kto jednak zadaje sobie pytanie czym tak naprawdę jest pranie brudnych pieniędzy i jakie są przesłanki odpowiedzialności za to przestępstwo. Co więcej większość osób nie zadaje sobie sprawy, że może prać brudne pieniądze nie wiedząc o tym!

Dostajesz na Twoją skrzynkę mailową oferty dobrej pracy, często w języku angielskim, za wysokie wynagrodzenie? Wystarczy tylko założyć własną działalność gospodarczą oraz posiadać rachunek bankowy i można zaczynać? Przyjmując taką ofertę możesz nieświadomie dopuścić się prania brudnych pieniędzy.

Dokładnie nie wiadomo jaka jest skala tego zjawiska, ale w Polsce coraz częściej mamy do czynienia z werbowaniem nieświadomych osób w celach prania brudnych pieniędzy. Polega to na tym, że zwerbowana osoba, tak zwany „słup”, przyjmuje przelewy pieniężne od przestępców i zobowiązana jest przesłać tak otrzymane pieniądze dalej, najczęściej na rachunki bankowe osób fizycznych zagranicą. W ten sposób dochodzi do zalegalizowania brudnych pieniędzy, czyli do ich wyprania.

Czy w takiej sytuacji osoby dokonujące przelewów będą odpowiadać karnie? Otóż wszystko zależy od ich świadomości. Jeżeli działały umyślnie to istnieje duże prawdopodobieństwo takiej odpowiedzialności. Jeżeli natomiast nie były świadome w jakim procederze biorą udział i nie będzie im można udowodnić winy, to oczywiście o odpowiedzialności karnej nie może być mowy.

Jak widać pranie brudnych pieniędzy to proceder, którego można dopuścić się nawet nieświadomie i choć w tym przypadku o odpowiedzialności karnej nie powinno być mowy, to jednak zaistniała sytuacja może powodować wiele problemów dla osoby, której ona dotyczy.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Katarzyna 25 października, 2013 o 16:18

Przyjęcie oferty pracy drogą mailową, w dodatku pracy polegającej na przesyłaniu pieniędzy z konta na konto, wydaje mi się dość podejrzane. Słyszałam jednak ostatnio inną historię: zwykła rekrutacja, rozmowa, prośba o ksero dokumentów i potwierdzenie konta bankowego przelewem na 1 zł. A potem dziękujemy. A konto założone za pomocą tego (z pozoru niewinnego) przelewu i danych z dokumentów już pracuje i jest obsługiwane przez inną osobę, bez wiedzy słupa pozyskanego metodą „na rekrutację”. Sprawdziłam, faktycznie można teraz założyć konto w banku przelewając na ten nowy rachunek dowolną kwotę z innego, już posiadanego rachunku bankowego. Czyli stworzenie konta „na słupa” wymaga tylko wejścia w posiadanie jego danych i namówienia go do przelewu na podany rachunek, pod dowolnym pozorem – potwierdzenie konta, drobna opłata za cokolwiek…… Naprawdę trzeba się pilnować!

Odpowiedz

Łukasz Chmielniak 26 października, 2013 o 14:52

Tak, to prawda trzeba się pilnować! Działania sprawców przestępstw gospodarczych są czasami bardzo wyrafinowane i to zarówno pod względem działań faktycznych, jak również prawnych. Nie można zapominać, że przestępstwa gospodarcze popełniane są często przez osoby bardzo dobrze wykształcone i biegłe w zakresie nowoczesnych technologii. Internet to teraz potężne narzędzie w rękach przestępców gospodarczych, a przestępstwa popełniane w Internecie to zdecydowanie bardzo duże wyzwanie dla prawa karnego.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.