Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czynny żal trochę inaczej

Łukasz Chmielniak25 kwietnia 2014Komentarze (0)

Na moim blogu pisałem już jaką rolę ogrywa czynny żal w strategii obrończej w sprawach karnych gospodarczych i karnych skarbowych. Omawiałem też przesłanki i możliwości skorzystania z czynnego żalu. Dzisiaj raz jeszcze na ten temat, chociaż z nieco innej strony. Napiszę o instytucji prawnej, która również wiąże się z niepodleganiem karze, przez co nazywana jest przez niektórych szczególnym rodzajem czynnego żalu.

W Kodeksie karnym skarbowym oprócz „klasycznej” regulacji czynnego żalu umiejscowiony został przepis, który poprzez skuteczną korektę deklaracji podatkowej daje także możliwość uniknięcia kary za popełnione przestępstwo lub wykroczenie skarbowe.

Nie będziesz zatem podlegał karze za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe gdy po prostu złożysz skuteczną korektę deklaracji podatkowej wraz z uzasadnieniem powodów jej złożenia i dodatkowo w całości uiścisz uszczuploną lub narażoną na uszczuplenie należność podatkową.

Prawda, że proste? W tym przypadku nie musisz, jak to ma miejsce w przypadku „klasycznego” czynnego żalu, ujawniać okoliczności związanych z popełnieniem czynu lub osób współdziałających, wystarczy złożyć korektę wraz z uzasadnieniem.

Pamiętaj jednak, że korekta musi być skuteczna, dlatego powinieneś ją złożyć w terminach i na warunkach opisanych w Ordynacji podatkowej lub ustawie o kontroli skarbowej.

Taki szczególny czynny żal możesz złożyć w przypadku każdego przestępstwa i wykroczenia skarbowego.

Jedyną tak naprawdę niekorzystną przesłanką opisywanej tu instytucji jest obowiązek zapłacenia w całości nie tylko należności podatkowej faktycznie uszczuplonej Twoim czynem, ale także takiej, która została przez Ciebie narażona na uszczuplenie. Jest to dość niedorzeczne i nieprzystające do innych przepisów karnych skarbowych o niepodleganiu karze, ale niestety tak to póki co funkcjonuje.

Opisana instytucja prawna to kolejny sposób uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej w związku z popełnieniem przestępstwa lub wykroczenia skarbowego. To swoista ugoda, w której dwie strony są wygrane – Ty nie podlegasz karze, państwo ma swoje pieniądze. Jeżeli godzisz się na takie warunki to ten czynny żal jest wartym rozważenia sposobem uniknięcia odpowiedzialności karnej skarbowej.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.