Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Przestępstwo czy nie przestępstwo – oto jest pytanie.

Łukasz Chmielniak22 stycznia 20152 komentarze

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy musiałem poświęcić więcej czasu na pracę w kancelarii dlatego moja obecność na blogu nie była zbyt częsta, a w zasadzie nie było jej w ogóle. Z nowym rokiem opadł trochę kurz toczonych bitew więc mogę opublikować kolejny wpis na blogu.

Ponieważ jednak jest to pierwszy wpis w tym roku przede wszystkim skorzystam z okazji i złożę Ci najlepsze noworoczne życzenia – życzę realizacji celów, wytrwałości w dążeniu do nich, no i oczywiście nieprzejmowania się kursem franka:).

Wkroczenie w nowy roku kojarzy się bezsprzecznie z mijającym czasem dlatego postanowiłem, że pierwszy wpis w tym roku będzie dotyczył tak zwanego prawa międzyczasowego.

Sprawa, którą opiszę przydarzyła się moim Klientom jakieś dwa miesiące temu, więc wpis będzie miał niewątpliwie praktyczny charakter.

Przedstawiciel urzędu skarbowego działający jako oskarżyciel publiczny postawił moim Klientom zarzut popełnienia czynu, który obecnie nie jest już zabroniony. Oczywiście był on zabroniony podczas kontroli podatkowej kiedy to został wykryty, ale w momencie stawiania zarzutu prawo się zmieniło i zachowanie moich Klientów nie stanowiło już przestępstwa. Nawiasem mówiąc przedstawiciel urzędu skarbowego opisał to w uzasadnieniu postanowienia o przedstawieniu zarzutów, jednak pomimo świadomości takiej sytuacji zarzut postawił.

Taka praktyka jest oczywiście bezprawna!

Pamiętaj, że zgodnie z podstawowymi zasadami prawa karnego jeżeli w momencie orzekania zachowanie, którego się dopuściłeś kiedyś nie stanowi już czynu zabronionego na gruncie ustawy, to nie możesz ponosić za nie odpowiedzialności karnej. Gdyby kiedyś przytrafiła Ci się taka sytuacja sugeruję złożenie wniosku o umorzenie postępowania. Co więcej jeżeli zostałeś już skazany prawomocnym wyrokiem za popełnienie przestępstwa, ale po wydaniu tego wyroku zmieniły się przepisy i czyn, za który zostałeś skazany nie jest już zabroniony pod groźba kary, to Twoje skazanie musi ulec zatarciu.

Opisane powyżej zasady są podstawowymi zasadami tak zwanego prawa międzyczasowego w kodeksie karnym, warto o nich pamiętać gdyż jak widać nie zawsze są one przestrzegane. Z mojej praktyki wynika, że najczęściej Klienci stykają się z nieprawidłowościami w przypadku postępowań karnych skarbowych prowadzonych przez przedstawicieli urzędów skarbowych występujących w charakterze oskarżycieli publicznych. Pamiętaj więc o tych przepisach żeby Twoje prawa nie zostały naruszone.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Jurek 22 stycznia, 2015 o 10:41

No cóż, ogólny poziom merytoryczny oskarżania przez organy skarbowe to jest bardzo smutna historia. Siedzi sobie Pani Urzędniczka, powiedzmy z łapanki, a każą jej formułować jakieś tezy oskarżenia czy udowadniać znamiona (a co to w ogóle jest?). Już lepiej nakłaniać klienta jak tylko się da na samoukaranie, to potem nie trzeba się przed sądem ośmieszać.

A poziom organów celnych to jest dopiero jeszcze większa historia.

Odpowiedz

Łukasz Chmielniak 22 stycznia, 2015 o 12:51

…nic dodać nic ująć:)

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.