Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Przestępstwa gospodarcze, z większą rozwagą proszę!

Łukasz Chmielniak24 marca 2014Komentarze (0)

Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wiele procesów w sprawach o przestępstwa gospodarcze nie powinno się w ogóle toczyć. Sprawy takie prowadzi się chyba tylko dlatego, że z uwagi na ich rozmach i poczynione w postępowaniu przygotowawczym wydatki głupio byłoby je ot tak umorzyć.

Prawo karne gospodarcze pełni szczególną rolę w systemie prawnym, ma ono bowiem charakter subsydiarny w stosunku do innych dziedzin prawa, zapewniając dodatkową ochronę poszczególnym obszarom obrotu gospodarczego. Normy prawa karnego gospodarczego nie mogą być więc stosowane w oderwaniu od regulacji innych gałęzi prawa i bez ich dogłębnej analizy.

To co piszę wydaje Ci się oczywiste? Otóż w rzeczywistość niestety takie nie jest!

Bronię obecnie w sprawie o przestępstwa gospodarcze, której wynik zależy od rozstrzygnięcia zagadnienia prawnego z zakresu prawa administracyjnego. Sąd, zamiast skupić się na tym zagadnieniu, przesłuchuje już drugą setkę świadków i to w dodatku na okoliczności związane właśnie z regulacjami prawa administracyjnego. Dodam, że świadkowie oczywiście nie posiadają wiedzy prawniczej. Zeznają więc każdy inaczej, a w dodatku tak jak im się wydaje. Jaki ma to sens? Gdzie w tym wszystkim są cele procesu karnego? Doprawdy nie potrafię na te pytania odpowiedzieć. Wystarczyłoby dokonać należytej wykładni prawa i nie byłoby sprawy. Niestety tak się nie dzieje, a Klienci tracą przez to czas i pieniądze, o nerwach nie wspominając.

Przestępstwa gospodarcze stały się oczkiem w głowie organów ściągania. Wymagają one jednak wszechstronnej analizy i wykładni przepisów różnych gałęzi prawa. Tylko bowiem takie postępowanie gwarantuje właściwe stosowanie prawa karnego gospodarczego oraz należyte orzekanie w sprawach o przestępstwa gospodarcze – trzeba o tym bezwzględnie pamiętać!

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.