Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Kruzela Podatkowa, co to takiego?

Łukasz Chmielniak23 maja 20133 komentarze

Karuzele podatkowe nie przestają się kręcić. Informacje o tych formach popełniania przestępstw skarbowych przynoszą raz po raz media. Również w codziennej praktyce zawodowej obserwuję większy napływ spraw tego rodzaju.

Czym zatem jest karuzela podatkowa?

Mechanizm karuzeli podatkowej wykorzystuje przepisy dotyczące wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Zgodnie z unijnymi regulacjami przeniesionymi również do polskiego prawa podatkowego, wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów jest opodatkowana stawką VAT 0%. Aby to wykorzystać, firmy – słupy dokonują dostaw towarów, nierzadko wyłącznie fikcyjnych, pomiędzy państwami członkowskimi, po czym wykazują na fakturach powrót tych towarów do kraju pochodzenia.

Firma – słup nie odprowadza podatku VAT, a gdy zainteresowanie jej działalnością zaczynają wykazywać organy skarbowe – znika. Tymczasem inne krajowe podmioty w łańcuchu dokonują odliczenia podatku naliczonego. W ten sposób dochodzi do wyłudzenia podatku.

Czy jednak zawsze wszystkie podmioty uczestniczące w karuzeli podatkowej są winne i powinny ponieść konsekwencje karne?

Oczywiście, że nie!

Zdarza się, że niektóre z nich  nieświadomie są wykorzystywane jako fragment łańcucha służącego do dokonywania wyłudzeń. Mimo, że cały proceder dzieje się bez ich wiedzy, to później, w trakcie postępowania przed organami podatkowymi, często są traktowane tak jak firmy – słupy założone wyłącznie w celu dokonywania wyłudzeń. Ich sytuację pogarsza fakt, że swoją działalność prowadzą jawnie, w związku z czym można je łatwo skontrolować. Taki podmiot znacznie łatwiej pociągnąć do odpowiedzialności, niż firmę „znikającą”.

Ponadto organy podatkowe wychodzą z założenia, że przedsiębiorcy powinni sprawdzać swoich kontrahentów i zwracać uwagę, czy ci nie prowadzą działalności przestępczej polegającej na wyłudzaniu podatku, co również  utrudnia obronę w tego typu sprawach. Należy jednak zaznaczyć, że zaprezentowane powyżej podejście organów skarbowych sprzeczne jest z orzecznictwem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Z wyroku Trybunału z 21 czerwca 2012 r. (sygn. C-80/11 i C-142/11) wynika bowiem na przykład, że podatnik nie ma obowiązku upewniać się, że jego kontrahent jest podatnikiem i wywiązuje się z obowiązków podatkowych. Trybunał twierdzi również, że nie można odmówić prawa do odliczenia podatku gdy doszło do nieprawidłowości, jeżeli podatnik nie wiedział lub nie mógł wiedzieć, że transakcja wiązała się z przestępstwem.

Jak widać z powyższego, przedsiębiorcy biorący udział w karuzeli podatkowej nie zawsze skazani są na przegranie sprawy, a zaprezentowane powyżej tezy stawiane w orzeczeniach Trybunału Sprawiedliwości mogą posłużyć jako jeden z argumentów w linii obrony .

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

inny Grudzień 16, 2013 o 15:28

Zmiana, o której piszesz obowiązuje tylko w zakresie handlu określonego rodzaju towarów (pręty stalowe, złoto etc), ale nie jest to zasada ogólna w stosunku do wszystkich trx.

inny

Odpowiedz

varg Październik 17, 2018 o 20:18

KAruzele podatkowe mnie przerazaja, to okradanie państwa i obywateli; mafia w białych rękawiczkach w 2015 wykradłą 25% z VAT; a mogłyby za to powstać drogi, mozna bylo splacac dlugi szpitali itd.

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.

{ 1 trackback }