Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czynny żal a przekupstwo menedżerskie

Łukasz Chmielniak03 września 2013Komentarze (0)

Jeżeli wręczyłeś menedżerowi łapówkę lub ją obiecałeś  czynny żal sprawi, że postępowanie wobec Ciebie nie zostanie wszczęte.

Jak do tego doprowadzić?

Otóż należy zawiadomić organ ścigania o tym, że łapówka została wręczona lub że została złożona obietnica jej wręczenia, a także ujawnić wszelkie istotne okoliczności związane z tą sytuacją. Oczywiście takie, o których wiesz. Warunkiem skorzystania z czynnego żalu jest jednak to, aby zawiadomiony organ ścigania nie posiadał wcześniej wiedzy o dokonanych przestępstwach oraz o okolicznościach ich popełnienia.

Jeżeli powyższe warunki zostaną spełnione czynny żal będzie skuteczny, więc postępowanie karne nie zostanie w ogóle wszczęte. Znajdzie w tej sytuacji bowiem zastosowanie tak zwana instytucja niepodlegania karze.

W przypadku  przestępstwa przekupstwa menedżerskiego, czynny żal nie tylko pozwala na złagodzenie kary, czy też na możliwość odstąpienia od jej wymierzenia, ale powoduje, że postępowania karnego w ogóle nie wszczyna się.

Pamiętaj jednak, że  konsekwencje czynnego żalu uzależnione są zawsze od konkretnych przepisów ustawy, w których czynny żal został uregulowany.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.