Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Czynny żal. Część 2.

Łukasz Chmielniak12 sierpnia 20132 komentarze

W poprzednim wpisie opisałem czym jest czynny żal w prawie karnym skarbowym. Z czynnego żalu możesz jednak skorzystać nie tylko wtedy gdy popełniłeś przestępstwo skarbowe, ale także wtedy gdy sprawa dotyczy na przykład przestępstwa gospodarczego. O tym jak z niego skorzystać  dowiesz się z tego i następnych wpisów na moim blogu.

Czynny żal, a przestępstwa gospodarcze.

Inaczej niż w przypadku przestępstw skarbowych w odniesieniu do przestępstw gospodarczych czynny żal stosowany jest raczej rzadko. Korzysta się z niego w zasadzie wtedy, gdy analiza materiału dowodowego wskazuje na niewielkie szanse w zakresie prowadzenia skutecznej obrony. W takiej bowiem sytuacji wskazane jest poszukiwanie alternatywnych sposobów umożliwiających zakończenie sprawy przy możliwie najłagodniejszych konsekwencjach dla Klienta.

W rozdziale dotyczącym przestępstw gospodarczych istnieje wiele regulacji dających podstawę do skorzystania z czynnego żalu. Dziś o tej z art. 307 Kodeksu karnego.

Zgodnie z tym przepisem możesz wykorzystać instytucję czynnego żalu między innymi wtedy, gdy popełniłeś przestępstwo niegospodarności, oszustwo bankowe, oszustwo kapitałowe, czy przestępstwo prania brudnych pieniędzy.

Skorzystanie z czynnego żalu w zakresie wymienionych wyżej przestępstw polega na dobrowolnym naprawieniu wyrządzonej szkody lub jej znacznej części. Jeżeli więc naprawiłeś w całości zaistniałą w związku z przestępstwem szkodę możesz liczyć na to, że sąd nadzwyczajne złagodzi Ci karę lub nawet odstąpi od jej wymierzenia, natomiast jeżeli naprawiłeś ją w znacznej części sąd może „jedynie” karę nadzwyczajne złagodzić.

Pamiętaj, że warunkiem umożliwiającym skorzystanie z czynnego żalu jest to aby do naprawienia szkody doszło dobrowolnie. Może ona zostać natomiast naprawiona zarówno przed wszczęciem postępowania, jak również już w jego trakcie, do momentu wydania w sprawie wyroku.

Przepisy kodeksu karnego nie regulują sposobu w jaki szkoda ma zostać naprawiona. Należy więc przyjąć, że powinna być ona naprawiona albo przez przywrócenie stanu poprzedniego (na przykład przez zwrot rzeczy) albo przez zapłatę stosownego odszkodowania.

Przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z czynnego żalu musisz pamiętać, że nie pozwala on na uniknięcie negatywnych skutków łączących się z popełnionym przestępstwem i prowadzonym postępowaniem karnym. Zatem jeżeli skorzystasz z tej instytucji będziesz nadal musiał liczyć się z wpisem do Krajowego Rejestru Karnego, a także z tym, że nie będzie mógł sprawować funkcji w organach spółek handlowych. Dlatego przed skorzystaniem z czynnego żalu zawsze wszechstronnie przeanalizuj sprawę i najlepiej skonsultuj swoją decyzję z adwokatem.

W kolejnym wpisie  przedstawię  czynny żal w szczegółowych regulacjach znajdujących się w rozdziale kodeksu karnego dotyczącym przestępstw gospodarczych.

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 2 komentarze… przeczytaj je poniżej albo dodaj swój }

Arek 13 sierpnia, 2013 o 21:58

Zagadnienie bardzo czytelnie opisane i sądzę, że z bardzo trafną konstatacją. Poza tym nasuwa mi się taka myśl, że blisko tematyki czynnego żalu i przestępstw gospodarczych znajduje się program leniency z ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów. Choć oczywiście to już nie odpowiedzialność karna.

Odpowiedz

Łukasz Chmielniak 14 sierpnia, 2013 o 01:01

Dziękuję Panie Arku,
słuszna uwaga i ciekawe skojarzenie. Tak, to prawda te instytucje mają ze sobą trochę wspólnego.
Pozdrawiam

Odpowiedz

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.