Łukasz Chmielniak

adwokat

Posiadam bogate, ponad dwunastoletnie doświadczenie
jako obrońca w skomplikowanych
i wieloaspektowych sprawach karnych gospodarczych oraz karnych skarbowych. W wielu z nich krzyżowały się materie prawa gospodarczego, cywilnego, podatkowego, a także prawa karnego...
[Więcej >>>]

Skontaktuj się

Dobra praca, brudne pieniądze…

Łukasz Chmielniak08 listopada 2012Komentarze (0)

Coraz częściej otrzymujemy na nasze skrzynki e-mailowe intratne oferty zatrudnienia w dobrze prosperujących i rozwijających się firmach, kuszące wysokimi zarobkami i świetnymi warunkami pracy. Wystarczy znać angielski, być w odpowiednim wieku i nie bać się wyzwań. Na pierwszy rzut oka, szczególnie dla młodych ludzi, takie warunki to spełnienie marzeń. W czasach okrzykniętych czasami kryzysu, przy ciągle rosnącym bezrobociu, ogromnej konkurencji  na rynku pracy takie propozycje wydają się być nie do odrzucenia. Okazuje się jednak, że oferty mogą stanowić „zaproszenie” do podjęcia działalności przestępczej. Osoby, które zostają przyjęte do „pracy” stają się ogniwami w łańcuchu służącym praniu brudnych pieniędzy, tak zwanymi „słupami”. Wykorzystywane są do wykonywania przelewów poprzez założone przez siebie rachunki bankowe, najczęściej za granicę , na konta osób fizycznych – też „słupów”. W taki oto sposób dochodzi do wyprania pieniędzy  pochodzących z działalności przestępczej.

Osobom, które zostały wciągnięte w taki proceder niełatwo jest jednak postawić zasadny zarzut popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Skuteczność takiego zarzutu wymaga bowiem wykazania świadomości posługiwania się przez sprawcę wartościami majątkowymi pochodzącymi z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych, a także wolę udaremniania lub znacznego utrudniania identyfikacji tych wartości przez uprawnione organy. W praktyce może okazać się  to dość trudne.

Wyżej opisany proceder to jedno z wielu zjawisk, które związane są z rozwojem przestępstw gospodarczych popełnianych przy użyciu nowych technologii. Sposób działania przestępców zmienia się wraz z rozwojem technik informatycznych, które umożliwiają wykorzystanie nowych narzędzi oferowanych przez przemysł IT, zmieniając tym samym oblicze działalności przestępczej. Skala tego zjawiska nie jest jeszcze dokładnie zbadana, jednak rozwój nowych technologii i ich obecność w życiu każdego z nas powoduje, że przestępczość internetowa z pewnością będzie się rozwijała.

W wydaniu Rzeczpospolitej z dnia 6 listopada 2012r. ukazał się artykuł mówiący o praniu brudnych pieniędzy przy użyciu tzw. „słupów”.

http://prawo.rp.pl/artykul/757715,948411-Pranie-brudnych-pieniedzy-przez-slupy–oferta-latwej-pracy-moze-oznaczac-duze-klopoty.html

Jeżeli chcesz skorzystać z pomocy prawnej, zapraszam Cię do kontaktu:

tel.: 606 833 038 e-mail: lchmielniak@chmielniak.com.pl

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz

Wyrażając swoją opinię w powyższym formularzu wyrażasz zgodę na przetwarzanie przez Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka Twoich danych osobowych w celach ekspozycji treści komentarza zgodnie z zasadami ochrony danych osobowych wyrażonymi w Polityce Prywatności

Administratorem danych osobowych jest Łukasz Chmielniak Kancelaria Adwokacka z siedzibą w Katowicach.

Kontakt z Administratorem jest możliwy pod adresem info@chmielniak.com.pl.

Pozostałe informacje dotyczące ochrony Twoich danych osobowych w tym w szczególności prawo dostępu, aktualizacji tych danych, ograniczenia przetwarzania, przenoszenia danych oraz wniesienia sprzeciwu na dalsze ich przetwarzanie znajdują się w tutejszej Polityce Prywatności. W sprawach spornych przysługuje Tobie prawo wniesienia skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych.