Jakie prawa ma podejrzany

Łukasz Chmielniak    28 lipca 2013    Komentarze (0)

W zasadzie pierwszym pytaniem jakie stawiają mi Klienci przychodząc do kancelarii po raz pierwszy jest pytanie jakie mam prawa i obowiązki jako podejrzany?  Ponieważ pytanie to pada w zasadzie za każdym razem, a ponadto jest kluczowe w aspekcie budowania linii obrony  postanowiłem poświęcić temu zagadnieniu kilka linijek tekstu.

Wbrew pozorom praw podejrzany ma całkiem dużo. Opiszę tu niektóre z nich.

Jeżeli zatem postawiono Ci zarzut możesz przede wszystkim skorzystać z pomocy adwokata. Jeżeli go ustanowisz, obrońca będzie miał prawo uczestniczyć z Tobą w czynnościach postępowania, składać wnioski dowodowe, zaskarżać postanowienia etc.

Możesz również złożyć wyjaśnienia dotyczące postawionego Ci zarzutu, jednak – co bardzo ważne – masz także prawo odmówić ich złożenia. Jako podejrzany nie musisz również odpowiadać na pytania  stawiane przez przesłuchującego.

Pamiętaj, że odmowa złożenia wyjaśnień lub odpowiedzi na pytania nie może dla Ciebie skutkować żadnymi negatywnymi konsekwencjami! Nie musisz również podawać powodów, dla których odmówiłeś złożenia wyjaśnień lub odpowiedzi na pytania. To Twoje prawo!

Jeżeli chcesz złożyć wyjaśnienia lub odpowiadać na pytania przesłuchującego najlepiej ustal to wcześniej z obrońcą i skonsultuj z nim treść wyjaśnień, to ważne z punktu widzenia Twojej obrony.

Podejrzany ma również prawo do sporządzenia odpisu protokołu czynności, w których uczestniczy, a także do uzyskania bezpłatnego odpisu każdego wydanego w sprawie orzeczenia. Możesz więc zawsze prosić o postanowienie o przedstawieniu zarzutów oraz każde inne postanowienie wydane podczas śledztwa lub dochodzenia, a także sporządzić odpis protokołu każdego przesłuchania, konfrontacji, wizji lokalnej, eksperymentu procesowego etc.

Złóż także wniosek o sporządzenie pisemnego uzasadnienia postanowienia o przedstawieniu zarzutów oraz o końcowe zaznajomienie z materiałami postępowania. W ten sposób dowiesz się więcej o podstawach stawianego Ci zarzutu, a po zgromadzeniu całego materiału dowodowego w sprawie będziesz mógł się z nimi zapoznać.

Oczywiście opisane prawa nie są wszystkimi jakie posiada podejrzany, co więcej podejrzany ma również obowiązki, których musi bezwzględnie przestrzegać. O nich jednak napiszę w kolejnych wpisach na blogu.

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz