Dobra praca, brudne pieniądze…

Łukasz Chmielniak    08 listopada 2012    Komentarze (0)

Coraz częściej otrzymujemy na nasze skrzynki e-mailowe intratne oferty zatrudnienia w dobrze prosperujących i rozwijających się firmach, kuszące wysokimi zarobkami i świetnymi warunkami pracy. Wystarczy znać angielski, być w odpowiednim wieku i nie bać się wyzwań. Na pierwszy rzut oka, szczególnie dla młodych ludzi, takie warunki to spełnienie marzeń. W czasach okrzykniętych czasami kryzysu, przy ciągle rosnącym bezrobociu, ogromnej konkurencji  na rynku pracy takie propozycje wydają się być nie do odrzucenia. Okazuje się jednak, że oferty mogą stanowić „zaproszenie” do podjęcia działalności przestępczej. Osoby, które zostają przyjęte do „pracy” stają się ogniwami w łańcuchu służącym praniu brudnych pieniędzy, tak zwanymi „słupami”. Wykorzystywane są do wykonywania przelewów poprzez założone przez siebie rachunki bankowe, najczęściej za granicę , na konta osób fizycznych – też „słupów”. W taki oto sposób dochodzi do wyprania pieniędzy  pochodzących z działalności przestępczej.

Osobom, które zostały wciągnięte w taki proceder niełatwo jest jednak postawić zasadny zarzut popełnienia przestępstwa prania brudnych pieniędzy. Skuteczność takiego zarzutu wymaga bowiem wykazania świadomości posługiwania się przez sprawcę wartościami majątkowymi pochodzącymi z korzyści związanych z popełnieniem czynów zabronionych, a także wolę udaremniania lub znacznego utrudniania identyfikacji tych wartości przez uprawnione organy. W praktyce może okazać się  to dość trudne.

Wyżej opisany proceder to jedno z wielu zjawisk, które związane są z rozwojem przestępstw gospodarczych popełnianych przy użyciu nowych technologii. Sposób działania przestępców zmienia się wraz z rozwojem technik informatycznych, które umożliwiają wykorzystanie nowych narzędzi oferowanych przez przemysł IT, zmieniając tym samym oblicze działalności przestępczej. Skala tego zjawiska nie jest jeszcze dokładnie zbadana, jednak rozwój nowych technologii i ich obecność w życiu każdego z nas powoduje, że przestępczość internetowa z pewnością będzie się rozwijała.

W wydaniu Rzeczpospolitej z dnia 6 listopada 2012r. ukazał się artykuł mówiący o praniu brudnych pieniędzy przy użyciu tzw. „słupów”.

http://prawo.rp.pl/artykul/757715,948411-Pranie-brudnych-pieniedzy-przez-slupy–oferta-latwej-pracy-moze-oznaczac-duze-klopoty.html

{ 0 komentarze… dodaj teraz swój }

Dodaj komentarz